01
Nis

Dekorasyonunuzun Dikkat Çeken Kısmı: Karo Halı

Karo halı, iç içe geçebilen parçaların birleşiminden oluşan bir halı çeşididir. Özellikle de ticari alanlarda tercih edilmektedir. Karo halı modelleri özellikle de pürüzsüz bir yüzey sunuyor olması ile dikkat çeker. Karo halıları sahip oldukları yapısal özellikleri ile pek çok farklı kapalı alanlarda zemin olarak tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Kullanım süresi boyunca oldukça başarılı bir hissiyat vermesi ile son derece başarılıdır. Çıplak ayak ya da ayakkabı ile kullanıldığında da konforu hissedebiliyorsunuz. Bu bakımdan hareket verimliliği ve sağlıklı bir zemin yapısı da sunuyor olması ile ön plana çıkmaktadır.

KARO HALI KAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Ofislerde oldukça sık tercih edilen bu halı modeli son derece hijyenik bir kullanım yapısına sahiptir. Karo halı uygulamaları, uygulanacak zemin göre değişkenlik gösterebilmektedir. İstenilen verimin elde edilebilmesi ve uzun kullanım süresinin sağlanabilmesinde alanında deneyimli ve bilgili personellerin kurulum aşamasını gerçekleştirmesi önemli bir husustur. Uygulamanın en iyi sonuç vermesi için uygulama yapılacak alan sabit, pürüzsüz yüzeyli, temiz, kuru ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Karo halılar uygulanacağı yerin sıcaklığında ortalama 24 saat bekletilmelidir. Oda sıcaklığının 12ºC’den, nispi nemin de %65’ten aşağı olmaması gereklidir. Karo halıların sökülmesini kolaylaştıran post-it tarzındaki yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

KARO HALI TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Özellikle de şık mekânlar yaratmak isteyenlerin tercihi olan karo halı, yapısının hijyenik olması ve bunu sağlayabilmek adına kolay temizlenebilir olması da önemli beklentiler arasında yer almaktadır. En önemli konu düzenli olarak elektrikli süpürgesi ile süpürülerek halıların üzerinde bulunan tozun ve kirin halının içine işlemeden bertaraf edilmesi olacaktır. Halı genel bakım yapılması gereken durumlarda ıslak temizleme değil, kuru ve talaşlı temizleme önerilmektedir. Halının üstüne dökülen sıvı olması durumunda ilk müdahale lekenin kuruması beklenilmeden elektrikli süpürge ile çektirilecek, sonrasında tampon yaparak pamuklu bir bez veya kâğıt emici havlu ile dökülen sıvının emdirilmesi sağlanmalıdır.